Utolsó frissítés: 2013-05-08
Magyarország és Ausztrália - ezen belül az ausztrál emigráció - kapcsolata
Az ausztráliai magyar emigráció szívesen fogad Magyarországról, az autód államokból, vagy bárhonnan a világból magyarokat. Az Ausztráliában versenyző sportolókat körberajongják, szurkolnak nekik, meghívják őket. Rendszeresen hívnak művészeket, írókat, költőket, akik fellépnek különböző városokban. Politikusok ritkán fordulnak meg, újabban azonban ilyenre is volt példa. Néhány kiemelkedő látogatás a teljesség és a fontosság igénye nélkül:
1884-85-ben Reményi Ede hegedűművész végigjárta a mai Ausztráliai területén akkor még angol gyarmatokat, ahol nagysikerű hangversenyeket adott.
1893 júniusában az Osztrák-Magyar Monarchia Saida nevű korvettje vetett horgonyt Sydney öblében. Fedélzetén volt Horthy Miklós tengerészhadnagy.
1932-ben Szigeti József hegedűművész hangversenykörútra érkezett. Tiszteletére Sydney-i látogatásakor a magyar egyesület díszvacsorát adott, melyre számos ausztrál előkelőséget is meghívtak.
Róheim Géza magyar antropológus és etnográfus, aki a freudi válaszokat keresett az ősnépek szokásaira, 1928-ban tanulmányúton járt Ausztrália belső vidékein. Kutatásainak eredményét számos angol és magyar nyelvű arásában tette közzé (könyve: A csarunga népe. 1932.).
„…A magyar államfő, Göncz Árpád 1999., a magyar kormányfő, Orbán Viktor 2000. első ausztráliai látogatása alatt mind a főkormányzó, mind a kormányfő, és mindkét ház (képviselőház ill. a szenátus) elnöke elismerően nyilatkozott a magyar bevándorlók értékes közreműködéséről, amivel hozzájárultak az ország fejlődéséhez.
Bár Ausztrália 19 milliót kitevő lakosságának csak kb. 0,3 %-a magyar származású, a gazdasági élet megteremtőinek és irányítóinak a gazdagság mércéjével mért állományát 3,0 %-ban képviselik” – mondta Fazekas Béla nagykövetségi tanácsos.
Dr. Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke Ausztráliába látogatott 2002. nov. 14-20. között.
(Az ausztrál parlamenti küldöttség előtte volt valamikor Magyarországon.) Egyik este Sági Gábor főkonzul és felesége Mariann látta vendégül… 50 meghívott résztvevő, köztük akik kimagasló eredményeket értek el az ausztrál közéletben: a politika, az építészet, az üzleti- és gazdasági élet, a művészetek, a felsőoktatás, a zene, és a sport terén, valamint akik az ausztrál érdemrend kitüntetettjei magyar származásuk dicsőségére.
Milleniumi zászlót kapott (Magyar Élet 2002. okt. 31.): Camberra, Melbourne, Sydney, Brisbane, Adalaide, Coober Pedy, Új-Zélandon: Wellington, Christchurch, Dunedin.
Felsőoktatási, egyetemek közötti együttműködési szerződést írt alá Ausztrália Magyarországgal – Európában az elsők között –, mely lehetővé és intézményessé teszi egyetemi hallgatók és oktatók cseréjét, az intézmények közötti kutatási együttműködést.
Testvériskolai együttműködés van a miskolci Lévay Református Gimnázium és a sydneyi Macarthur Anglican School között (2 fő diákcsere).
A budapesti Austrade iroda szervezett a magyar iskola igazgatóknaklátogatást Ausztráliába.